0%

Latin Müziği

Ocak 8, 2023 - Datça Radyo

İspanya, Meksika, Küba ve Orta Amerika… Hepsi sinemadan mutfağa, kendilerine özgü bir ruha sahipler. Duyduğumuzda içimizi ısıtan Latin müziği ise bu ülkelerin dünyaya en güzel katkısı.

Esaret altındaki insanların kendilerini ifade etmek istemeleri üzerine mırıldandıkları ezgilerle ortaya çıkan Latin müziğinde insanlar, yaşadıkları acıları şarkılar söyleyip dillerine dökmüşler. Böylece Afrika-İspanya ritimlerinin senteziyle Afro- Cuban müzik türü oluştu.

Latin müziği, tango, salsa, bachata, bölgesel Meksika müziği, merengue, Latin pop, Latin kent müziği gibi birçok alternatif tür olarak çeşitlenmiştir. Bazılarını dans çeşitlerinden bildiğimiz bu türlerden; canlı bir ritme sahip olan salsa, Küba ve Porto Riko’dan mambo ve Latin boogalo gibi müzik tarzlarını içeren çeşitli müzikal etkilerin birleşimidir.

Tango, duygusal yoğunluğuyla dünyaca sevilen bir müzik türü olmuştur. Arjantin ve Uruguay’dan gelen tango, Buenos Aires göçmen topluluklarında gelişmiştir. Günümüzde ise Latin müziğinin en ayırt edici ögelerinden biri haline gelmiştir. Merengue ise farklı enstrümanlarla değişip gelişmiştir.

Latin müziğinin dünyadaki temsilcilerine bakarsak, ‘Meksika’nın Madonnası”’ ve  ‘Tejano’nun Kraliçesi’ olarak anılan Selena Quintanilla Perez, 90’lı yılların en iyi Latin sanatçısı olarak kabul edilmektedir. Hayranı olduğu kulübün başkanı tarafından öldürülen Selena’nın hayatı filmlere ve müzikallere konu olmuştur. Albümleri dünya çapında 90 milyonun üstünde satmıştır.

Bir diğer isim Tito Puente, Latin müziğinin efsanesi olarak bilinen sanatçı, 50 yıllık müzik hayatına 6 Grammy ödülü sığdırmıştır. Aynı zamanda ‘Mambo Diablo’ ile En İyi Latin Performans Ödülü’ne layık görülmüştür.

Şarkılarını dinlerken kıpır kıpır olduğumuz Shakira, Ortadoğu ve Latin ezgileriyle yeni neslin Latin temsilcilerinden olmuştur. Müziğini uluslararası kitleye yönelik yapan Shakira 70 milyonun üzerinde sattığı albümler ve 2 Grammy ödülü ile Latin efsaneleri arasında yerini almıştır.

Tagged as:  /  / 

Play Cover Track Title
Track Authors